Powięź to też sieć energetycznych połączeń jest niczym autostrada dla energii życiowej. Kiedy jest w dobrym stanie energia może płynąć swobodnie, zapewniając nam dobre funkcjonowanie zarówno ciała, jak i umysłu.
Uszkodzenia powięzi mogą mieć wiele przyczyn, np. urazy mechaniczne, blizny, stres emocjonalny czy nawet przeciążenia fizyczne. Kiedy powięź staje się sztywna lub zablokowana, energia życiowa przestaje płynąć swobodnie. Takie sytuacje są zazwyczaj sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie w porządku.



Ruch jest kluczowy dla utrzymania zdrowych powięzi. Brak aktywności oraz zastała mimika mogą prowadzić do ich zesztywnienia, co z kolei uciska nerwy i mięśnie.
Badania dowodzą, że ruch, masaż oraz techniki takie jak akupunktura, mogą znacząco wpływać na stan powięzi. Fibroblasty, komórki znajdujące się w powięzi, rozciągają się i przysyłają sygnały do rozluźnienia tkanek. Ponadto, regularne ćwiczenia i odpowiednie terapie manualne mogą zaowocować poprawą elastyczności tkanki i jej ujędrnieniem. W ciągu ostatnich lat, coraz więcej dowodów potwierdza, że terapia manualna, w tym Neuromasaż, może nawodnić powięź i przywrócić jej elastyczność. Nowe badania sugerują, że ruch i rozluźnianie mogą przywrócić zdrowie tkance powięziowej.
Bardzo istotne jest, że fibroblasty w naszym organizmie reagują na stres – na przewlekłe napięcia i emocjonalne przeciążenia, co prowadzi do unieruchomienia i nawarstwiania się kolagenu, w skutek czego powstaje twarda tkanka, w której powstają bruzdy i zmarszczki.
Ida Rolf i Metoda Integracji Strukturalnej
Ida Rolf, znana prekursorka pracy z powięzią, zawsze podkreślała jedność ciała i umysłu. Współczesna medycyna potwierdza, że tylko harmonia między strukturą i funkcją ciała może zapewnić nam prawdziwe zdrowie.
„Ciało jest siecią, łączącą wszystko ze wszystkim”
– Ida P. Rolf, Ph.D.