Czym jest Napięciowy Ból Głowy
Napięciowy ból głowy jest najczęstszym pierwotnym schorzeniem bólowym na świecie. Wrażliwość tkanki mięśniowo-powięziowej okołoczaszkowej koreluje z intensywnością i częstością bólu głowy, a badania wykazują zwiększoną sztywność mięśni u osób z powracającymi napięciowymi bólami głowy.
Jak powstaje Napięciowy Ból Głowy
Najczęstszymi miejscami tkliwości są mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe, skroniowe przednie, szyi i ramion, wyrostek dziobiasty i przyczepy potyliczne.
Powięź reaguje na substancję uwalniane pod wpływem stresu emocjonalnego, oddziałując na powięź powoli i długofalowo. Przy napięciu utrzymującym się tygodniami i braku odprężenia, organizm przeorganizowuje pracę, napina tkankę powięziową, która zaczyna się rozrastać, jest splatana, pogrubiona i chaotyczna. Biorąc pod uwagę również to, że powięź sama w sobie jest wrażliwa na ból i znajdują się w niej włókna nerwowe i wolne zakończenia nerwów możemy się spodziewać, że długofalowy stres wywoła napięcie powięziowo-mięśniowe, które może spowodować napięciowy ból głowy.

Jak poradzić sobie z napięciowym bólem głowy
Terapia uwalniania powięzi i przywracania ruchomości mięśni i tkanki łącznej z terapią medyczną jest skuteczniejsza niż samo leczenie farmakologiczne.
Nie czekaj na ból, spróbuj neuromasażu. Istotą zabiegu jest rozluźnienie struktur łącznotkankowych. Organizm wraca do stanu równowagi. Oznacza to przywrócenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, ślizgu tkankowego, poprawy mikrokrążenia i drenażu tkankowego.
Efektem jest poprawa kolorytu skóry, dotlenienie tkanek i przywrócenie plastyczności mięśniom wyrazowym twarzy a regulacja pracy układu nerwowego przywraca równowagę fizyczno-emocjonalną.
Źródła:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5561477/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21696647/